JPH Group
Ako spoločnosť poskytujeme komplexné služby od výroby, cez predpovrchovú a antikoróznu povrchovú úpravu kovových konštrukcií, samotných kovov aj nekovových materiálov (ako sú napr. betón, sklo, drevo, ...) až po montáž a samotné odovzdanie zákazky.
2. Predpovrchová a povrchová úprava
V rámci predpovrchovej a povrchovej úpravy kovov vykonávame otryskávanie (pieskovanie), metalizáciu (zinkovanie), vysokotlaké nástreky a práškové lakovanie. Bližší popis jednotlivých činností nájdete nižšie....
2.a. Otryskávanie (pieskovanie)
Predpovrchovú úpravu rôznych druhov materiálu vykonávame otryskávaním. Ide o abrazívne čistenie povrchu materiálu pomocou vysokého tlaku vzduchu s pridaním abrazívneho materiálu. Ten pôsobí ako brúsny papier, čim sa z materiálu odstráni korózia (hrdza), staré nátery a iné nečisoty. Dnes sa ako abrazívne materiály používajú recyklovateľné média, akými sú napr. korundy, oceľové drte, strusky, sklenené perly a pod. V minulosti sa na túto metódu predpovrchovej úpravy využíval piesok, z čoho je odvodený aj názov tejto činnosti - pieskovanie.
Otryskávaním sa dosahuje požadovaná kvalita výrobku, pričom sa nemení jeho tvar. Výrobok / materiál, ktorý je takto predpovrchovo upravený prostredníctvom otryskávania, má lepšiu prilnavosť ochrannej náterovej hmoty, čím sa zvyšuje životnosť takto upraveného materiálu.
V závislosti od stupňa pripravenosti povrchu materiálu rozoznávame nasledovné hodnoty Sa (ide o údaj, ktorý hovorí o čistote a kvalite materiálu a vychádza z normy ČSN ISO 8501):
Otryskávanie sa využíva tak pri nových ako aj starých materiáloch, akými sú napr.:
2.b. metalizácia / šopovanie
Ďalšou nadväznou činnosťou povrchovej úpravy kovov je metalizácia, tzv. šopovanie. Ide o spôsob žiarového striekania, čím sa nanáša kovová vrstva na povrch kovu. Pri tomto procese je v taviacej pištoli tavený kovový drôt (tväčša je to zinok, hliník alebo ich zliatina), ktorý sa nanáša na opracovávaný podklad (keďže ide o mechanickú reakciu nedochádza k jeho poškodeniu). Metalizácia sa využíva na zabezpečenie antikoróznej ochrany a na dosahovanie špeciálnych efektov.
Takto upravené povrchy niekoľkonásobne predĺžia životnosť produktov. Táto metóda povrchovej úpravy je vhodná na predmety, ktoré odolávajú nepriaznivým vplyvom počasia a agresívnemu prostrediu. Takto upravené výrobky (zámočnícke výrobky, ľahokov, ...) je potrebné ešte prekryť stálou farbou.
2.c. Vysokotlaké nástreky
Vysokotlaké nástreky sa využívajú pri veľkých plochách, kde hlavným ukazovateľom je rýchly čas aplikácie a hrúbka náteru, nie však množstvo aplikovanej farby (straty sa pohybujú od 40% v závislosti od podmienok).
Ide o priemyselné nástreky oceľových konštrukcií v stupnici RAL, ktoré sa vykonávajú vysokotlakou pumpou. Táto pumpa tlačí len čistú farbu, teda ide o bezvzduchové striekanie.
Práškovým lakovaním sa na povrch výrobu nanáša farba vo forme prášku a následne sa v peci roztaví a vytvorí tak dokonalý farebný povlak výrobku.